زردی فرش پس از شستشو چگونه از بین میرود؟

معمولا فرش و ریشه آن پس از شستشو در منزل به دلایلی نظیر ماندن آب چرک و آلوده در ریشه‌ها یا استفاده از شوینده‌های نامناسب زرد می‌شود. یکی از راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل سپردن شستشوی فرش به خدمات قالیشویی است اما راه‌های خانگی برای از بین بردن زردی فرش پس از شستشو نیز وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها اشاره می‌کنیم.
شستشوی نادرست و خشک نشدن کامل آن باعث زردی، بوی نامطبوع و حتی شکستگی فرش می‌شود. زردی فرش معمولا در مرحله پایانی شستشو اتفاق می‌افتد. اگر پس از پایان شستشو آب و آلودگی‌ها به طور کامل به وسیله تی یا پارو از داخل فرش تخلیه نشود، لکه‌های زرد روی فرش و ریشه‌ها ایجاد می‌کند.


یکی از مزیت‌های شستشوی فرش در قالیشویی مرحله خشک کردن آن است که به وسیله خشک‌کن‌های صنعتی انجام می‌شود. در این خشک‌کن‌ها که با سرعت و دور بالا می‌چرخند، آب و رطوبت فرش کاملا گرفته شده و مانع از زرد شدن فرش می‌شود.

راه‌های پیشگیری از زرد شدن فرش پس از شستشو

قبل از شستشوی فرش حتما آن را جاروبرقی بکشید تا گردوغبار از بین برود. وجود گردوغبار باعث می‌شود فرش پس از شستشو زرد شود. برای جلوگیری از زرد شدن فرش پس از شستشو، باید در زمان آبکشی چند بار تمام سطح فرش را پارو بکشید تا مطمئن شوید تمام آب کثیف از تاروپود فرش خارج شده است. به ریشه‌ها نیز دقت کنید زیرا تمام آب آلوده به سمت ریشه‌های فرش رفته و در آن جذب می‌شود.
فرش را روی سطحی که کمی شیب‌دار دارد بشویید که آب به راحتی از فرش خارج شود. از سمتی که فرش را آبکشی می‌کنید آن را رول کنید و آن را به صورت ایستاده به مدت دو تا سه ساعت قرار دهید تا آب اضافی خارج شود سپس آن را در معرض جریان هوا پهن کنید تا کاملا خشک شود.
هیچگاه از شوینده‌های قوی و اسیدی برای شستشوی فرش استفاده نکنید. این شوینده ضمن آسیب به بافت فرش و از بین بردن جلوه آن باعث زرد شدن فرش می‌شوند. فرش باید پس از شستشو به خوبی خشک شود. فرش را در جایی قرار دهید که کاملا در معرض هوا باشد. ماندن نم و رطوبت در فرش باعث زرد شدن آن می‌شود.

راه‌های از بین بردن زردی فرش پس از شستشو

با استفاده از محلول آب، نمک و سرکه به راحتی لکه‎‌های زرد روی فرش را از بین ببرید. پارچه نخی تمیز یا اسفنجی را به این محلول آغشته کنید و آن را روی لکه‌های زرد بکشید. توجه داشته باشید که پارچه فقط باید نمناک باشد و به هیچ وجه خیس نباشد.محلول آب، سرکه و جوش شیرین نیز ترکیب قوی و موثری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به وسیله آن لکه‌های زرد فرش را از بین ببرید.
در روشی دیگر مقداری شامپو فرش را با آب مخلوط کنید و با استفاده از اسفنج مقداری از این محلول را روی لکه‌های زرد بکشید تا لکه‌ها از بین برود. شاید لازم باشد چند بار این کار را تکرار کنید.
استفاده از صابون نیز ممکن است نتیجه بسیار خوبی داشته باشد. صابون را با کمی آب مخلوط کنید و کف حاصل از آن را با یک پارچه تمیز یا یک اسفنج روی لکه زرد بکشید تا تمیز شود. اگر ریشه فرش زرد شده می‌توانید آن را خیس کرده و صابون را روی آن بکشید و به آرامی آبکشی کنید تا تمیز شود. سپس ریشه‌ها را حتما با حوله خشک کنید.
در نهایت اگر زردی فرش و ریشه‌هایش زیاد است چاره‌ای ندارید جز اینکه فرش را مجددا بشویید. ولی بهتر است شستشو و خدمات فرش شویی را به بهترین قالیشویی در شهر رشت بسپارید تا کاملا از شر لکه‎‌های زرد خلاص شوید.

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهدقالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.