طریقه شستن فرش در قالیشویی ها

طریقه و روش های مختلفی برای شستشوی فرش در قالیشویی ها وجود دارد، یکی از آنها استفاده از مکش خشک کن برای کنترل میزان رطوبت فرش می باشد. در این روش با استفاده از وسایل پیشرفته فرش را به میزان بسیار کمی مرطوب می کنند.

با وجود اینکه روش سشتشو تقریبا مانند روش خانگی است اما در این روش با استفاده از دو برس بسیار بزرگ مواد شوینده را بر سطح فرش پخش می کنند و پس از حذف لکه ها و آلودگی های فرش ، کف بوجود آمده توسط دو مکش قوی مکیده می شود و به این ترتیب فرش را نیز خشک می کند.

در برخی از قالی شویی ها از محصولات کربن دار برای جذب آب در فرش استفاده می کنند. این روش عاری از هرگونه موادی است که به فرش آسیب وارد کند.

یکی از مزیت های این روش این است که مواد شوینده در دورن بافت فرش بر جای نمی ماند و به آب زیادی برای شستشو نیازی ندارید. بنابراین می توان فرش را خیلی سریع خشک کرد. پاک نشدن کامل لکه ها از معایب این روش می باشد. شستشوی فرش در قالیشویی های حرفه ای به صورت سنتی یا همان روش خانگی انجام می شود، اما تفاوت بارز این دو میزان تجربه ای است که افراد در نحوه شستن فرش بدست آورده اند. در قالیشویی ها به دلیل شستشوی هر روز تجربه افراد بیشتر می باشد. افرادی که در قالیشویی ها کار می کنند با استفاده از تجربه خود مناسب ترین روش را برای شستشوی هر فرش انتخاب می کنند و حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن به کار می برند.

همچنین آنها در استفاده از شوینده های قوی بسیار حرفه ای عمل می کنند و کاربرد هریک را برای جلوگیری از خراب شدن فرش به خوبی یاد گرفته اند. آنها برای شستن فرش هایی که تراکم زیادی دارند از شوینده های قوی استفاده می کنند.

طریقه شستن فرش با دستگاه در قالیشویی

پیشرفت تکنولوژی کمک کرده است تا بدون دخالت دست، کلیه عملیات شستشوی فرش صورت بگیرد. کشیده شدن فرش یکی از مشکلاتی است که در شستشوی دستی رخ می‌دهد. همچنین هنگام شستن فرش با دست، نیروی انسانی به مرور خسته شده و به همین دلیل، شستن و خشک کردن فرش به صورت یک‌دست انجام نخواهد شد. مراحل قالیشویی به صورت تمام مکانیزه بوده و به همین دلیل سلامت فرش مشتری تضمین می‌شود. در ادامه به این مراحل پرداخته می‌شود.

غبارگیری از فرش در قالیشویی

در قالیشویی ابتدا با تجهیزات مخصوص، عملیات غبارگیری فرش انجام می‌شود. در منازل و قالیشویی‌های سنتی این کار با وارد کردن ضربه به فرش انجام می‌شود. با این کار الیاف فرش، آسیب جدی دیده و در صورت کهنگی، پاره خواهد شد. در افرادی که آلرژی دارند، انجام عملیات غبارگیری در منزل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین مهم است که این عملیات پیش از اینکه فرش خیس شود، انجام شود.

جاروهای دستی و برقی، قدرت مکش بالایی ندارند و همچنین تکان دادن شدید فرش که در غبارگیری سنتی و در خانه توسط افراد ناوارد انجام می‌شود؛ موجب سست شدن گره‌های قالی می‌شود. این در حالی است که عملیات غبارگیری در قالیشویی با تجهیزات به‌روز و توسط کارشناسان فنی انجام می‌شود تا هیچگونه خسارتی به فرش وارد نشود. پیش از انجام غبارگیری، هرگونه ایراد در فرش بررسی شده و این عملیات با توجه به وضعیت فرش و با جاروهای مخصوص انجام می‌گیرد.

شستشوی فرش در قالیشویی

شستشوی فرش اصلی‌ترین مراحل قالیشویی است که حساسیت زیادی دارد. یکی از نکات مهمی که همواره در قالیشویی ها مدنظر قرار می‌گیرد؛ تفاوت روش شستشوی فرش دستباف و ماشینی است. فرش دستباف و ابریشمی دارای حساسیت ویژه‌ای است و در صورتی که با مواد شوینده مرغوب شسته نشود؛ رنگ‌ها در آن با یکدیگر آمیخته شده و فرش جلوه و زیبایی خود را از دست خواهد داد.

یکی از دلایل زرد شدن فرش‌ها و ریشه‌های آن هنگام شستشوی فرش در منزل، استفاده از مواد شوینده نامرغوب است. در روش شستشوی فرش با دستگاه، تار و پود فرش هیچ آسیبی ندیده و شستشو دقیق و تخصصی انجام می‌شود. در بسیاری مواقع موی حیوانات، پرز و موجودات موذی میکروسکوپی در الیاف فرش نفوذ می‌کنند که در شستشوی دستی قابل برطرف کردن نیستند. برای همین لازم است تا این عملیات حتما در قالیشویی انجام شود.

آبکشی فرش در قالیشویی

از دیگر مراحل قالیشویی که اهمیت ویژه‌ای دارد؛ آبکشی فرش است. آبکشی فرش با فشار آب انجام می‌شود و بعد از آن مرحله آبگیری است. در این مرحله با تحت فشار قرار دادن فرش در دستگاه‌های ویژه که همچون سانتریفیوژ عمل می‌کنند؛ صورت می‌گیرد. این دستگاه‌ها به شکل محفظه‌ای استوانه‌ای هستند و فرش در داخل آن‌ها به چرخش درمی‌آید.

خشک کردن فرش در قالیشویی

آخرین قسمت از مراحل قالیشویی ، خشک کردن فرش است. در روش سنتی فرش روی سطح زمین پهن می‌شود تا به مرور زمان خشک شود. این روش معایب بسیاری دارد. اول از همه در ماه‌های سرد سال، خشک شدن به این شیوه زمان زیادی می‌برد؛ حتی امکان دارد که فرش در معرض باران و برف قرار گیرد. همچنین مجاورت در هوای آزاد موجب ورود حشرات موذی و جانوران به فرش و نشستن آلودگی روی آن می‌شود. پوسیدگی و بوی نامطبوع از دیگر تبعات انجام این کار در منزل است.

گاهی هم فرش از داربست آویخته می‌شود که موجب جمع شدن آب در پایین فرش و زردی و پوسیدگی قسمت انتهایی می‌شود. قالیشویی مجهز به گرم‌خانه مخصوص برای خشک کردن قالی است. و حرارت مرکزی توسط حرارت‌دهنده‌های پیشرفته تمام فضا به صورت یکدست و مساوی گرم می‌شود و عملیات خشک شدن فرش در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین تکنولوژی صورت می‌گیرد.

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهد. قالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.