چه زمانی باید فرش‌ها را به قالیشویی بدهیم

فرش از جمله وسایلی محسوب می‌شود که دائم در معرض رفت‌و‌آمد قرار دارد؛ به‌همین دلیل به سرعت کثیف و آلوده می‌شود و نیاز به شستشو فرش دارند. هر چند برای جلوگیری از کثیف شدن فرش می‌توان هر چند وقت یکبار از شامپو فرش استفاده کرد؛ اما الیافت فرش به‌طور کلی آلودگی‌ها را به خود جذب کرده و معمولا پس از گذشت چند ماه نیاز به شستشو دارند.

روش‌های شتسشو فرش

در گذشته برای شستشو فرش از روش‌های سنتی استفاده می‌کردند. روش‌ سنتی شستشو فرش به این صورت است که در آن ابتدا فرش را جارو کرده و سپس آن را در مدت زمانی خیس کرده و پس از آن با مواد شوینده؛ شستشو می‌کنند. درحالی‌که امروزه روش‌های شستشو فرش مکانیزه شده‌اند؛ به عبارتی دیگر به‌دلیل کمبود فضا، انرژی و زمان بیشتر افراد برای شستشو فرش از قالیشویی‌ها بهره می‌گیرند.

نحوه شستشو فرش توسط قالیشویی

در قالیشویی‌ فرایند شستشو فرش از چند مرحله تشکیل می‌شود. ابتدا فرش با استفاده از روش‌هایی مانند چوب زدن پشت فرش غبارگیری شده و سپس با استفاده از مکنده‌های قوی غبار را خارج می‌کنند و سپس فرش را از نظر آلودگی  بافت فرش بررسی کرده؛ چرا که برای شستشو فرش دستباف باید از مواد شیونده مخصوص استفاده شود. سپس از دستگاه‌های مکانیکی برای شستشو و آبگیری فرش استفاده کرده و پس از آن فرش‌ها را خشک می‌کنند و آن‌ها را به‌صورت لول و کاور شده تحویل می‌دهند.

خدمات پس از قالیشویی

از آن‌جایی که ممکن است فرش به مرور زمان دچار پارگی و پوسیدگی شود؛ علاوه‌بر شستشو می‌تواند به خدمات دیگری نیاز داشته باشد. در زمان تحویل فرش توسط کارشناسان قالیشویی، فرش بررسی و ارزیابی می‌شود و در صورت وجود هرگونه مشکل با رضایت مشتری خدمات ترمیم فرش پس از شستشو انجام می‌گیرد. خدمات ترمیم فرش قالیشویی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به رفوگری، پرداختکاری، اعلاشویی، رنگبرداری، ریشه‌زنی و دارکشی اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها به منظور مختلفی روی  فرش انجام می‌شوند. از طرفی تعرفه خدمات ترمیمی قالیشویی جدا از هزینه شستشو فرش دریافت می‌شود.

خدمات مبل شویی قالیشویی

مبل شویی یکی دیگر از خدمات قالیشویی‌ها شناخته می‌شود. مبلمان یکی دیگر از وسایلی هستند که به نظافت نیاز دارند. شسشتو مبلمان مهم است و ازبین‌بردن لکه‌های ایجاد شده روی پارچه آن به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد و همین‌طور باید از مواد شیونده‌ای استفاده شود که به بافت پارچه آن آسیب نزند. خدمات مبل شویی قالیشویی‌ها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص در محل انجام می‌شود برای انجام این کار قالیشویی کارشناسی به محل ارسال کرده تا مبل را از نظر جنس و میزان آلودگی بررسی کند و سپس با استفاده جارو وکیوم، گرد و غبار آن را بگیرد و پرزهای رویه پارچه را قیچی کند و با استفاده از مواد شیونده مناسب، پارچه مبلمان را شتسشو کرده و سپس مبلمان را به‌صورت استاندارد و بدون آسیب به آن با استفاده از دستگاهی مخصوص خشک می‌کند. از طرفی هر چند خدمات خشکشویی به‌صورت کامل انجام می‌شود؛ اما بهتر است معمولا یک الی دو روز پس از انجام خدمات نظافت، از مبلمان استفاده شود.

نکاتی قبل از قالیشویی

قبل از شستشو و نظافت فرش توسط قالیشویی‌ها، بهتر است از آن‌ها درباره تجهیزات و امکاناتشان پرس‌وجو کنید. بیشتر قالیشویی‌ها روش شستشو با آب گرم را مورد استفاده قرار می‌دهند. تجهیزات و دستگاه‌های شستشو با آب گرم به دو نوع کلی تقسیم می‌شود که نوعی از آن‌ها قابل حمل بوده و دیگری روی کامیون یا وسایل نقلیه دیگر سوار می‌شوند. از طرفی قبل از انتخاب قالیشویی بهتر است درباره مجوز داشتن آن‌ها جست‌وجو کنید؛ چرا که قالیشویی‌هایی که مجوز دارند زیر نظر اتحادیه قالیشویان فعالیت می‌کند و مطابق با تعرفه‌های مصوب قالیشویی، هزینه دریافت می‌کنند. از طرفی سابقه قالیشویی نیز در انتخاب آن اهمیت بالایی دارد؛ چرا که قالیشویی‌های با تجربه معمولا خدمات با کیفیتی ارائه داده و همین‌طور به فرش‌ها در فرایند شستشو آسیب نمی‌بینند.

 

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهد. قالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.