انواع ریشه زنی تخصصی فرشهای دستبافت درقالیشویی بیستون

رفو و یا ریشه بافی  به ۳ طریق متفاوت انجام می شود که به شرح زیر می باشد :

۱٫ریشه بافی به روش بطلمه

۲٫ریشه بافی به روش مغزی

۳٫۳٫ریشه بافی به روش متصل

این سه روش متداول ترین روش هایی می باشد . که در اکثر تعمیرات فرشها انجام میشود . و تمامی کارشناسان زبده فرش این سه روش رو پیشنهاد میکنن .

ابتدا در مورد انواع ریشه بافی و یا رفوگری فرش توضیح میدهیم .

۱٫روش بطلمه ( رفوگری )

این روش یعنی روش بطلمه  بیشتر  مواقع در سر قالیهایی صورت می گیرند که از نظر  ریز بافت با رج شمار بالا هستند ، یا به سبب سفت بودن قالی سوزن در داخل فرش به سختی وارد می شود .

به همین منظور  جهت جلوگیری از ترکیدگی ریشه ها و از هم پاشیدن گره ها در هنگام حرکت سوزن و نخ چله مناسب با قالی، از این روش استفاده می شوند.

۲٫ روش مغزی:

اگه در این روش بطلمه تعمیر کاران زبده نباشند . حتما کار اونجوری که باید پیش نمیره . و تعمیرات فرش به خوبی انجام نخواهد گرفت . البته ناگفته نماند که ما بهترینها رو  برای این کار داریم .

قالی را مانند آماده کردن قالی در ریشه ریشه بافی به روش بطلمه آماده می کنند.

ریشه بافی به صورت مغزی به دو صورت انجام میشود :

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع اول

برای مغزی نوع اول در قالی لول: نخست نخ مخصوص چله که اندکی نازک تر از نخ چله قایل است را سوزن می کنند. به فرض اگر قالی ۴۰ رج باشد از نخ چله ۵۰ رج استفاده می کنند و دو سر نخ را به هم نزدیک می سازند.

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع دوم:

مغزی نوع دوم بیشتر در قالیهای لول باف مورد استفاده قرار می گیرد. در کل، به ندرت از این روش استفاده می شود

۳ . روش متصل: ( رفوگری )

در این نوع ریشه های قالی را از ته بریده و چله با رج شمار مناسب انتخاب نموده و با سوزن مطابق شکل به قالی متصل می کنند.

طریقه اتصال قالی بر روی کارگاه یا چهار چوب: برای این کار قالی را از پشت بر روی کارگاه با میخ نصب و ریشه ها را بر روی میخهایی که در بالای کارگاه نصب می کنند، قرار داده و محکم می سازند. به طوری که ریشه ها شل نباشند. سپس، چوبی را به عنوان چوب هاف بین چله زیر و رو قرار داده و بر مبنای اینکه گلیم بافی به صورت کرباسبافی یا فارسی باشد یا گلیم باف به صورت ترکی و یا یک پود کلفت و نازک باشد،

آن را بافته و از کارگاه درآورده و سر آن را زنجیره می زنند. البته، می توان همان گونه که ریشه ها به کارگاه متصل است زنجیره بافی کرد و بعد سر آن را دو گره زد.

بهترین و خبره ترین ها رو برای رفوگری و یا همون ریشه بافی فرش رو میتوانید از ما بخواهید . قالیشویی بیستون با بیش از ۲۳ سال خدمات در زمینه رفوگری فرش در استان گیلان میتوان بهترین گزینه برای شما باشد.

دو گره، اصولاً به منظور جلوگیری از ریختگی سر بافت صورت می گیرد. اگر سر قالی و گره های آن ریخته و ریشه ها از بین رفته باشد.

(همچنانکه بعداً توضیح داده می شود) به قالی ریشه می دهند و گره های ریخته شده را متناسب با گره های قالی ترمیم کرده و سپس سر ریشه ها را دو گره می زنند.

وسایل مورد نیاز در این روش عبارت است از نخ پوک یا پود که تاب آن بسیار کم است و به راحتی پاره می شود. طریقه دو گره زدن بدین شیوه است که فرش را از قسمت ریشه ها روی اها قرار می دهند و سپس ۲ یا ۴ تار را گرفته و نخ کم تاب یا پوک را در امتداد ۴ تار اول قالی می گذارند و سپس دنباله نخ را در دست می گیرند. بدین صورت که نخ را در دست راست قرار می دهند و با انگشت دست (انگشت کوچک و کناری) نخ را گرفته و دو دور آن را به دور انگشت وسط و اشاره می پیچند. نخ باید به صورت خمیده و تقریباً تا شده باشد.

در این هنگام ۴ تار و نخ پوک را از وسط نخی که به دور انگشتان پیچیده تا حالت دایره ایجاد کند، رد کرده و انگشتان را از زیر نخ پوک خارج می کنند.

سپس نخ را محکم گره زده و دوباره روی همین ۴ نخ به همان شیوه قبل گره می زنند و ۴ تار دیگر کناری را گرفته تا دنباله نخ پوک به همین روش گفته شده دو گره زده می شود.