انواع الیاف فرش ماشینی و ویژگی‌های آن

الیاف فرش ماشینی اصلی‌ترین ویژگی آن است که با توجه به کیفیت آن، کیفیت و ارزش فرش مشخص می‌شود. هرچه الیاف به‌کار رفته در تولید فرش بهتر، بادوام‌تر و زیباتر باشد؛ فرش بافته شده نیز کیفیت بهتری خواهد داشت. به‌طور کلی فرش‌های ماشینی با چند نوع خاص الیاف بافته می‌شود.

انواع نخ‌های مورد استفاده در فرش ماشینی

در یک دسته ‌بندی ساده، نخ‌ها یا الیاف مورد استفاده در فرش‌ها (ماشینی و دستی) شامل سه نخ تار، پود و پرز می‌شود. نخ‌ های تار همان نخی است که روی دار قالی در ابتدا و پیش از با فت فرش سوار می‌شود. پود نخی است که پس از بافت هر رج فرش، برای پیوسته نگه داشتن آن، به کمک ابزاری به نام شانه روی رج بافته شده کوبیده می‌شود. در نهایت پرز فرش، قسمت مشخص و سطح فرش است که شکل‌دهنده نقش و طرح آن خواهد بود. هرچه کیفیت الیاف مصرفی در تار فرش بیشتر باشد و با روش و کیفیت بالاتری ریسیده شده باشد؛ فرش یک‌پارچگی، استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.


در فرش ماشینی با پرز اکریلیک، از تارهایی با ترکیب مخلوط پنبه و پلی استر، استفاده می‌شود. در فرش‌های ماشینی با پرز BCF و پروپلین، نخ به‌کار رفته برای تار، همان نخ به‌کار رفته برای پرز است؛ و معمولا از نخ BCF استفاده می‌شود. همین ویزگی موجب ارزان‌تر بودن فرش‌های ماشینی پروپلین در مقایسه با فرش‌های ماشینی اکریلیک است. به ‌طور معمول این نخ در همه فرش‌های ماشینی از جنس پنبه است. نقش جنس الیاف پود مورد استفاده در فرش در ظرافت، زیبایی نقش و استحکام فرش بسیار مهم است؛ اما فراتر از آن، نوع کوبیدن پود و نصب آن، در این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پرزها مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده کیفیت فرش ماشینی هستند. هرچه کیفیت پرزها بالاتر باشد؛ طبیعتا فرش انتخابی زیباتر، ظریف‌تر و البته گران‌تر خواهد بود.
در میان الیاف فرش ماشینی به کار رفته برای پرز، اکریلیک اولین و بهترین انتخاب است. بنا بر همین ویژگی نیز فرش‌های ماشینی به فرش‌های 100 درصد اکریلیک، فرش‌هایی با ترکیب درصد مشخصی اکریلیک و BCF یا پلی‌استر و فرش‌های 100 درصد BCF یا پلی‌استر تقسیم ‌بندی می‌شوند. در این تقسیم ‌بندی فرش‌های کاملا اکریلیک در صدر کیفیت و فرش‌های ترکیبی با درجه اکریلیک بیشتر در رتبه دوم هستند.
نخ‌های اکریلیک تقریبا از هر نظر بهتر از سایر الیاف هستند. این نخ‌ ها از ظرافت بالاتری برخوردارند. در نتیجه می‌توان طرح‌های ظریف و خاص را که پیش از این در فرش‌های ابریشمی دستبافت امکان تولید داشت؛ به صورت ماشینی نیز تولید کرد. در واقع نخ اکریلیک اجازه می‌دهد فرش‌هایی حتی تا 1500 شانه تولید نمود.
یک ویژگی دیگر پرزهای اکریلیک، دوام آن است. این پرزها با پا خوردن و شستشوی فرش تغییر رنگ و ماهیت نمی‌دهند و ظرافت و زیبایی خود را حفظ می‌کنند. در حالی که فرش‌های BCF و پلی‌استر، پس از چند بار شستشو ممکن است کیفیت اولیه را نداشته یا حتی آب بروند.
البته این ویژگی‌ها به معنای بد بودن فرش‌های پلی استر نیست. فرش پلی‌استر نیز در جای خود دارای مزایایی است که حتی بعضی مواقع خرید آن را به‌صرفه می‌کند. به عنوان مثال قیمت ارزان‌تر و مقاومت در برابر جذب رطوبت و پوسیدگی، از جمله ویژگی‌هایی است که این فرش را برای مناطق مرطوب تبدیل به انتخاب بهتری کرده است.

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهدقالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.