عوامل خراب شدن فرش چه چیزهایی هستند؟
فرش و انواع و اقسام کالاهای نساجی به خودی خود دچار پوسیدگی و آسیب نمیشوند آنچه منجر به پوسیدگی و خراب شدن بافته ها میشود عدم مراقبت و نگهداری صحیح است. در مورد پوسیدگی باید بدانیم که معمولا به علت عدم نگهداری صحیح از فرش ایجاد میشود.


قرار گرفتن در معرض رطوبت در زمان طولانی و نداشتن نور و دمای کافی از شایع ترین دلایل این امر است. در صورتیکه مراقبت صحیح و اصولی از فرش داشته باشیم ، میتوان از آن به عنوان کالای سرمایه ای نام برد که سالیان سال مورد استفاده قرار میگیرد ولی در صورت عدم توجه کافی مرغوبیت و کیفیت فرش به مرور زمان افت کرده و قابل استفاده نخواهد بود. در تمام آسیب ها ی وارد شده به فرش پوسیدگی و ایجاد کپک حرف اول را میزند. زیر فرش محیطی تاریک و کاملا مستعد جهت رشد انواع قارچ ها است پس در صورت عدم توجه به راحتی با ایجاد کپک و پوسیدگی شاهد خراب شدن فرش خواهیم بود. نخ و الیاف ریسندگی بخاطر جنس مواد اولیه به خودب خود در جذب رطوبت و آب عمل میکند و این دلیلی ست که نشان میدهد فرشها بیش از سایر وسایل نیاز به مراقبت از نظر دما و رطوبت دارند.پوسیدگی ها در مورد فرشهایی که در تار و پود و یا نخ خاب آن ها پنبه استفاده شده بیشتر است چراکه پنبه حساس ترین الیاف نسبت به جذب آب و رطوبت است.

روش های جلوگیری از پوسیدگی فرش
بیشترین پوسیدگی مربوط به نقاط نزدیک به گلدان های طبیعی و جلوی در حمام و سرویس بهداشتی در منازل است که به هنگام آبدهی به آن ها ، قدری از آب سرریز شده و روی فرش ریخته میشود که در نهایت به دلیل بی توجهی و باقیماندن در فرش به درون الیاف نفوذ کرده و پوسیدگی حاصل میکند.


نفوذ رطوبت در میان کاشی و سرامیک زیر فرش هم از جمله مواردی ست که نیاز به بررسی مرتب دارد و معمولا در صورت وجود آب و مایعات در بین کاشی ها تیرگی ایجاد میشود که لازم است قبل از منجر شدن به پوسیدگی رفع و رجوع شود.
شوفاژها و زیر پنجره ها در صورت آبدهی از جمله نقاطی هستند که نیاز به چک شدن دارند.
عدم جابجایی فرش و هوادهی به آن ، قرار گرفتن در محل نمناک یا خیس خصوصا در شهرهای مرطوب شمال کشور ، ریختن مایعات مانند شربت روی فرش و عدم پاکیزگی کامل و به موقع ، شست و شوی با مواد شیمیایی ئ اسیدی خصوصا محصولات دستبافت که منجر به تجزیه و تحلیل الیافت میشود از مواردی ست که نیاز به دقت لازم و کافی دارد.
نکته ای که کمتر کسی بدان توجه میکند عدم شست و شو ست. بهتر است طی فواصل زمانی مشخص اما نه زیاد نزدیک به هم ، بطور کامل یا اصولی فرش ها را شست و شو داده و بطور کامل خشک شوند چراکه علاوه بر آب و رطوبت باقیماندن مواد غذایی و آلودگی هم منجر به پوسیدگی و آسیب خواهد شد.

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهد. قالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.