پاک کردن لکه چربی از روی مبل

پاک کردن لکه چربی از روی مبل یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌های خانه‌دار است. مبل‌ها قسمت مهمی از دکوراسیون داخلی منزل هستند که تاثیر زیادی در زیباسازی محیط داخلی خانه دارند. تقریبا بیشتر ما در خانه‌هایمان از مبلمان استفاده کرده و اغلب، میان‌وعده‌هایی مانند چای و کیک عصرانه را روی مبل صرف می‌کنیم. مبل‌های کثیف و پر از لکه‌های چربی نه‌تنها به آراستگی خانه کمک نمی‌کنند، بلکه زیبایی آن را از بین می‌برند.

یکی از مشکلات تمیز کردن مبل‌ها، ساختار آن است. مبل مانند فرش و موکت و لباس نیست که بتوانیم آن را آبکشی کنیم. برای شستشوی مبل‌ها در خانه، باید اصولی را رعایت نمود تا به پارچه آنها آسیبی نرسد.

گام نخست شناختن مبل

قبل از هر اقدامی برای پاک کردن لکه‌ چربی از روی مبل، باید شناخت کاملی از جنس پارچه یا پارچه‌های بکار رفته در مبل داشته باشیم. اگر مبل‌هایتان را از برند‌های معتبر خریداری کرده باشید، مسلما دارای برچسب‌ها و کاتالوک‌هایی است که نحوه تمیز کردن آن‌ها به طور خلاصه بیان شده و هم‌چنین موادی که به بافت و پارچه آن آسیب می‌رساند نیز قید شده است.

محلول نمک و الکل

مقدار کمی نمک در الکل حل کرده و آن را روی مبل بمالید. پس از مدت کوتاهی، اثر چربی محو می‌شود. یکی از مزایای استفاده از الکل بخار شدن آن در دمای معمولی است.

استفاده از اتوی داغ

اگر جنس رویه مبل شما ابریشمی است، برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل کافی است روی قسمت چرب شده را با یک برگه کاغذ خشک‌کن پوشانده و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید. بعد از چند ثانیه لکه محو می‌گردد.

محلول سرکه و آب اکسیژنه

محلول سرکه و آب اکسیژنه برای پاک کردن اثر چربی از مبل‌هایی با رنگ روشن مناسب است. زیرا ممکن است آب اکسیژنه به پارچه‌های رنگ تیره آسیب زده و رنگ آن را روشن و کدر کند:

۴ قاشق آب اکسیژنه را به ۵۰٪ سرکه رقیق شده در آب اضافه کنید. محلول به دست آمده را در بطری اسپری ریخته و به خوبی تکان داده تا کاملا مخلوط شوند. سپس محلول را روی لکه روغن اسپری کنید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کرده تا محلول تاثیر کند. (دقت کنید در زمان انتظار نباید محلول خشک شود) سپس با حوله کاغذی قسمت اسپری شده توسط مواد را پاک کنید. اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده است، این کار را تکرار کرده و تا زمانی که اثر چربی به طور کامل محو شود، ادامه دهید.

از بین بردن اثر چربی با استفاده از جوش شیرین و سرکه

یکی دیگر از روش‌های معمول برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل، استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه است. ابتدا دو ماده را با هم مخلوط کرده و چند دقیقه کنار بگذارید تا آماده مصرف شود. (بهتر است این کار در محیط باز انجام شود تا گاز متصاعد شده از آن به شما آسیب نرساند) سپس محلول آماده شده را روی آثار چربی پارچه مبل کشیده و حدود پنج ساعت به آن زمان دهید. در فاصله زمانی طی شده مخلوط شما خشک شده و می‌توانید به راحتی آن را به وسیله جارو برقی تمیز کنید.

بعضی لکه‌ها با انجام یک بار این عملیات به طور کامل پاک نمی‌شوند و لازم است این کار را دو مرتبه تکرار کنید.

استفاده از پودر بچه برای رفع لکه چربی

ذرات بسیار ریز پودر بچه، توانایی جذب مایعات را دارد. به همین دلیل برای از بین بردن لکه روغن از روی مبل، می‌توانید مقداری از این پودر را روی قسمت آلوده ریخته و تا صبح به آن زمان دهید. پودر بچه تمام چربی موجود را جذب کرده و مشکل حل می‌شود.

محو کردن اثر چربی با استفاده از نوشابه

ابتدا تکه‌ای پارچه را به نوشابه آغشته کرده و روی لکه ضربه بزنید. (دقت کنید فقط روی اثر چربی ضربه بزنید) سپس مقداری پودر ماشین لباسشویی را در آب گرم حل کرده و آنقدر هم بزنید تا کف کند. سپس فقط کف آن را به کمک مسواک روی لکه بکشید تا کاملا پاک شود. در آخرین مرحله، به وسیله یک دستمال تمیز و مرطوب، کف باقی‌مانده را پاک کنید.

پاک کردن لکه چربی با استفاده از بخار شو

استفاده از بخار شو یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای از میان برداشتن اثر روغن است. کافی است مقداری از ماده شوینده را در مخزن بخارشو ریخته و روی قسمت چرک شده بگیرید. لکه به راحتی پاک می‌شود.

 

قالیشویی بیستون در استان گیلان و در شهر رشت یکی از قدیمیترین و با سابقه ترین قالیشویی ها است و کلیه مناطق رشت وحومه را پوشش می دهد. قالیشویی ما در رشت با بالاترین کیفیت و کادری مجرب آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم در سراسر رشت و حومه می باشد.